четвер, 5 березня 2015 р.

ПІДСНІЖНИК

Ці перші квіти — весняні усмішки рідної землі — користуються величезним попитом, їх безжалісно виривають. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги

Підсніжник — символ надії. Згідно з однією старовинною легендою, коли перші люди були вигнані з раю, на землі йшов сніг і було холодно. Єва дуже змерзла. Щоб її утішити, надати надії на кращі часи, декілька сніжинок перетворилися у ніжні квіти  підсніжника -провісника весни. України. 
Колись, дуже давно, квіти цвіли протягом року. Сніг падав на землю,але він був безбарвний, і його ніхто ніколи не бачив. Захотів сніг,щоб і на нього люди дивились й щоб ним, як квітами, милувалися. Пішов сніг до червоної рути і попрохав її, щоб вона дала йому трохи свого кольору. А рута йому відповіла: «Я червона, і все навкруги буде червоним»,- і не дала йому свого кольору. Тоді пішов сніг до зеленої травички й нумо її прохати, щоб вона дала йому трохи свого кольору, але й травичка йому відмовила. Звертався він і до айстри, і до фіалки - і ніхто не допоміг снігу.Лише коли сніг звернувся до білого підсніжника, той дав йому трохи білого кольору.І відтоді, коли сходить сніг, з’являються підсніжники.           
Неохоче відступає зима. Ще лежить сніг, іноді то завірюха вхолить, то вдарять морози, та все частіше настають відлиги. Ось-ось з’являться перші ніжні, наче виточені з найтоншої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти. То підсніжник білосніжний, або весняний (саме така його наукова назва).
Підсніжник звичайний, підсніжник білосніжний ( місцева назва козульки) — багаторічна цибулинна рослина. Назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають «молочно-квітковий» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Підсніжник звичайний зростає у листяних лісах і чагарниках в Карпатах та західних  районах.
         Це лікарська рослина, квіти, листя і підземні частини якої містять різні поживні речовини,і тепер  їх використовують для виготовлення серцевих препаратів, а також тих, що лікують різні хвороби, травматичних уражень нервової системи тощо.
        Ранньою весною місцями в лісах утворює на ґрунті чудовий білий мереживний килим. Цвіте у березні — квітні. Дуже цінна декоративна рослина. Цибулини отруйні.
Цвітіння
        
Стрілка виникає листочка. Стрілка злегка сплюснута або округла в перерізі, блискуча у видів з блискучими листям і пролісків звичайних, закінчується приквітковим листом і одним спадають. До кінця цвітіння вона стає порожнистої. Приквітковий лист складається з двох зрощених приквітників, лише у верхівки злегка роздвоєних. З цибулинки виростає квітконіжка. Квітконіжка округлої форми,
блискуча або сиза, однієї довжини з приквітками, коротше або довше його. Квіточка складається з шести листочків: три зовнішніх - чисто білі, 15-30 мм завдовжки , здебільшого ложковидной форми, з верхівкою, що несе на кінці вістря, і з подовженим, іноді переходить в нігтик підставою; три внутрішніх - кленовидне, з зеленою плямою у верхівці, остання найчастіше виїмчаста, але у деяких видів округлена або витягнута. Зелене пляма з внутрішньої сторони листочків не суцільне, а представлено окремими зеленими смугами, число яких змінюється в залежності від розмірів і форми плями. Пильовики на дуже коротких нитках, що сидять біля основи часток оцвітини, донизу розширені, догори сильно відтягнуті, що закінчуються звичайно гострим кінцем. Зав'язь округла або довгаста. Стовпчик ниткоподібний, з гострим рильцем.
Запилення проводиться : метеликами, жуками, мухами, бджолами

Цікаві факти

         Всім нам добре відомий пролісок. Так, як це перший промінчик тепла після довгої та холодної зими. Ботанічна назва цієї квітки - галантус. Але ми з давніх-давен називаємо його проліском, так як він пробився з під снігу.


       
 Здавна первоцвіти в особі підсніжника вважалися емблемою надії і, звичайно, пролісок часто ставав героєм різних легенд і оповідей ...
        Одного разу стара Зима зі своїми супутниками холоді та Вітром вирішила не пускати на землю Весну. Всі квіти злякалися погроз Зими, крім проліска, який випрямив свій стеблинка і продавив пролом в товстому сніговому покривалі. Побачило Сонце його пелюстки і зігріло землю теплом, відкривши дорогу 
Легенда 

       
 Інша легенда оповідає про те, що богиня Флора роздавала квітам костюми для карнавалу і подарувала Проліску кипельно білий. Але сніг теж захотів взяти участь в карнавалі, хоч наряд йому не покладався. І він став просити квіти поділитися з ним шатами. Квіти, боячись холоду, не відгукнулися на його прохання, і лише пролісок укрив його своїм хітоном. З тих пір сніг і пролісок неразлучіма один з одним, як друзі.
        Існує повір'я, що пролісок - не тільки перший весняний квітка, а й перший в природі квітка. Це доводить легенда, яка розповідає історію першихлюдей на землі. Коли Адам і Єва згрішили, розгніваний Бог вигнав людей з раю. Світ тоді панувала зима: йшов сніг, стояли сильні морози. Лютий лютого своїм холодом обдавав ніжне тіло жінки, колючий сніг обпікав босі ноги, а навколо все було похмуро, безлюдно й мляво. Не витримала Єва холодної холоднечі і заплакала. У розраду ангел перетворив кілька сніжинок в ніжні, але стійкі білі проліски, щоб ці тендітні квіти подарували надію на світле і радісне майбутнє.        



           

Немає коментарів:

Дописати коментар